That which we seek can be hidden in a single moment.

Stop and enjoy what life has to offer, for example a handcrafted gin.

LITTLE URBAN DISTILLERY

We want to make Gins which people will enjoy.

No made-up stories, ours are true.

A quality experience is born long before it is enjoyed

The idea behind the Little Urban Distillery was to build a small independent distillery focused on the production of handcrafted Gins. By combining a traditional British drink with traditional Czech production, we have realized our dream of doing what we love.

There is no other business like ours elsewhere in the Czech Republic.

Tradition

We learn from our predecessors by drawing on the best of their wisdom and experience and consider it a gift to be cultivated further in our own endeavours. Honest craftsmanship is always built on tradition. Although we use modern techniques, our approach to production is based on know-how proven over generations.

Recipe

Balkan juniper, Moroccan coriander, Italian citrus peel and iris are complemented by traditional Czech fruits and herbs such as angelica, veronica (speedwell), linden and elderflower, apple, rowan or sea-buckthorn. This base is then distilled in extra fine alcohol to its final form of London Dry Gin without any subsequent additives or flavorings.

Uniqueness

While we look to others in different fields for inspiration, since the owner oversees the entire craft process, this guarantees that everything we produce is exactly how we want it, and that there is a part of our soul hidden in every bottle.

S Bobem jsem pracovala v předchozím zaměstnání, kde jsme věnovali především pořádáním eventů. Jeho snaha dosáhnout vždy maximálního výsledku a smysl pro detail mě sice často zaměstnávala, ale především mi imponovala. Jeho proměnu v majitele destilerky sleduji a vůbec mě nepřekvapuje, jak krásný projekt vykouzlil. Často mi vyvstane v paměti jeho motto: výsledek záleží na detailu.
Veronika Matějková módní projekt tvorbou.cz
Bedlivě sleduji Roberta od začátku jeho úvah nad výrobou ginu a nedokázal jsem si představit to množství oborů, které nastudoval, to množství zákonů a předpisů. Když vidím tu měděnou nádheru, to množství vložené práce, přeji mu, aby se mu to všechno podařilo.
Jiří Urbánek otec
Když v naší skupině přátel začal Robert představovat plány vyrábět gin, mysleli jsme, že se jedná spíš o recesi. Takových nápadů vzniká dost, ale málokdo je ochoten a schopen je realizovat. Tím, že s námi Robert v průběhu příprav sdílel všechny postupné kroky, úspěchy i trápení, jsme žili minimálně rok obklopeni jeho destilérkou, až toho bylo někdy příliš. Nyní jsme rádi, že jsme byli i my součástí uskutečňování jeho snů.
MUDr. Karel Máca neurochirurg
Výsledkem spolupráce s panem Urbánkem je moc pěkná kolona s originálními detaily, na kterou můžeme být pyšní, stejně jako pan Urbánek. Jeho zaujetí celým procesem výroby a snaha být u všeho nám byla sympatická.
Bronislav Janča jednatel Kovoděl Janča, s.r.o.

Why do we do this?